PESEMISE INFO & NÕUANDED

Üldisem info ja nõuanded pesu pesemisel.

PESEMISE INFO & NÕUANDED

Üldisem info ja nõuanded pesu pesemisel.

Mustus – On erinevat tüüpi mustust, mille pesuvahend peab eemaldama.

  • Plekid, mis lahustuvad vees, nt. suhkur
  • Plekid, mis ei lahustu vees, nt. rasv
  • Tahkete osakestega mustus nagu tahm
  • Mustus, mida saab kõrvaldada pleegitamisega, nt. värv

Tavaliselt sisaldavad riided erinevat liiki mustust, nt. värv ja rasv

Riiete pesuks ettevalmistamine.

Mõned nõuanded enne pesemise alustamist:

  • Tühjenda kõik taskud
  • Sule nööbid ja lukud
  • Keera riided pahupidi, et vältida tarbetut kulumist
  • Õrna pesu korral soovitav kasutada pesukotti, nt. retuusid, rinnahoidjad
  • Eeltöödelda plekke vastavalt mustusele
  • Sorteeri pesu vastavalt värvile, materjalile, pesu temperatuurile ning määrdunud riiete mustuse tasemele

Erksa värviga tekstiil – tekstiilid, mis on tugeva värviga kipuvad tuhmimaks minema peale esimest pesu. Selle vältimiseks tuleks esimene kord pesta ühevärvilisi eraldi. Teine kord on juba ohutum pesta erivärvilisi koos. Värvi säilitamiseks kasutage pesuvahendeid, mis sisalda valgendajat.

Kirju tekstiil – alati järgige pesemisel rõiva tootja juhiseid. Pesuainet, mis sisaldab valgendajat kasutatakse üldjuhul väga määrdunud riiete puhul.

Teksad – keerata pahupidi ja lukud-nööbid kinni. Siis vastupidavus ja värvi säilimine pikem.

Valge / hele tekstiil –

Helkurid – Rõivad, mille küljes on helkurid tuleb pesta ettevaatlikult. Vastasel juhul on oht, et helkuri töötoime nõrgeneb. Vältida pesuvahendeid, mille pH tase on üle 10,5 või vähendada pesuaine doseeringut.

Doseerimine – Pesemisel järgige soovitatavat doseeringut. Ei ole hea üle- või aladoseerida. Liiga suur doseering pole ainult keskkonnale kahjulik, kuid see võib ka kulutada tekstiili. Samuti ei saa riideid puhtamaks, kui suurem hulk pesuainet lisada. Teisest küljest võib esineda pesuaine jäänuseid riietel pärast pesu. Liiga madala doseeringu puhul on oht, et riideid ei saa puhtaks.

Kolm tegurit mida silmas pidada pesuaine koguse määramisel:

  • kui palju pesu masinas on
  • kui määrdunud on pesu
  • vee karedus

Pesta täis masinaga – Kui vähegi võimalik, siis tuleb alati täita masin. Säästate nii elektrit ja vett koos pesuvahendiga. Samas olla ettevaatlik, et liiga palju pesu masinas pole. Liigselt riideid täis pesumasin võib oluliselt mõjutada pesemise tõhusust. Peale selle, et riided ei pruugi korralikult puhtaks saada nagu tavaliselt, kaasneb risk, et pesuvahend pole korralikult ära lahustunud ning võib jääda plekkidena tekstiilile. Sellised plekid võivad eriti ärritada tundlikku ja/või allergilist nahka!

Valgendaja – Et pesu pesemisel saada valgemat tulemust, kas konkreetsete plekkide näol või üldiselt, võib lisada valgendajat. Pirni või banaani plekke võib olla raske eemaldada. Need laigud jäävad tumedamad . Et vabaneda neist, sobib kasutada happelist ainet (nt. sidrunhape või plekieemaldaja nr 3). Pleegitusaine sobib kõige paremini valgele tekstiilile, kuna on oht, et nad värvilisel tekstiilil võivad värvi valgendada ja seega välimust rikkuda. Valgendaja on saadaval tablettide, pulbri ja vedeliku kujul.

Käsitsipesu – Käsitsipesu puhul on oluline, et pesuvahend oleks lahustunud enne tekstiili lisamist pesuvette. Pesuainet ei tohiks valada otse tekstiilile. Pikaajalist leotamist võimalusel vältida, sest tekib oht rikkuda kanga värvi. Käsitsipesu kasutatakse üldjuhul õrna pesu või kanga puhul, mis ei pruugi taluda pesumasinaga töötlemist. Vältida ka käte pikaajalist kokkupuudet pesuveega. Pärast pesu, puhastage ja kuivatage käed!

Plekieemaldus – Kui tekstiilile on tekkinud plekk, proovi seda kiiremas korras eemaldada. Mida rutem jaole jõuab, seda suurem võimalus, et plekk kaob. Mida kauem lasta ainel toimida, seda parem tulemus. Samuti on oluline meeles pidada, et ei hõõruks plekki, sest siis kinnitub plekk kangasse veelgi tugevamalt. Lisades eemaldavat ainet, tupsutage õrnalt plekki, soovitavalt nt. pintsliga. Et saada parim võimalik tulemus, eeltöötle plekke plekieemaldajaga enne pesu pesemist. Pihusta plekile, jäta umbes 20 minutiks. Seejärel peske vastavalt kanga märgistuse juhenditele. MÄRKUS! Olge ettevaatlik, kui kasutate plekieemaldajat. Esimesel korral soovitav testida toodet riiete puhul varjatud kohas nt. varruka siseküljel. Oluline on meeles pidada, et enamikel plekieemalditel on piiratud plekieemaldusvõime. Universaalne plekieemaldaja ei ole nii efektiivne erinevate plekkide puhul korraga, kui seda on eraldi plekieemaldajad, mis mõeldud kindlate plekitüüpide vastu.

Pesuloputus – loputusaine kaitseb ja hooldab riideid ning muudab kanga pehmemaks. Selle tulemusel, et riided on pehmemad väheneb nahaärrituse võimalus. Samuti aitab vähendada kanga kulumist ja pikendab riidekiu eluiga. Parfüümi sisaldavate loputusainete puhul on oht sügeluse ja allergilise reaktsiooni. Doseeri vastavalt pakendi instruktsioonidele ja vala loputusaine selleks ettenähtud pesumasina sahtlisse. Doseeringut võib veidi suurendada frotee ja puuvillase tekstiili puhul.

Kuivatamine – Kui võimalik, kuivata pesu õues värske õhu käes. See annab värskema lõhna ning on hügieenilisem. Väldi pesu riputamist ereda päikesevalguse kätte, sest on pleegitamise oht. Seega soovitatav leida mõni varjulisem koht.

0
    0
    Ostukorv
    Sinu ostukorv on tühiTagasi poodi